Po obrzeżach Pogórza Dynowskiego

Wycieczka ta jest ciekawą podróżą krajoznawczą na wschodnie obrzeża Pogórza Dynowskiego. Program wycieczki przewiduje zwiedzanie Łańcuta i jego okolicznych miejscowości.

Trasa: Kombornia – Rzeszów – Łańcut – Markowa – Kosina – Krzemienica – Czarna – Medynia Głogowska – Kombornia
Długość trasy: 192 km
Czas przejazdu: 3 godz. 29 min.

Wycieczka ta jest ciekawą podróżą krajoznawczą na wschodnie obrzeża Pogórza Dynowskiego. Program wycieczki przewiduje zwiedzanie Łańcuta i jego okolicznych miejscowości.

Z Komborni wyjeżdżamy na drogę krajową nr 9 i kierujemy się w stronę Rzeszowa. Po drodze mijamy ciekawe pod względem historycznym oraz posiadające interesujące zabytki miejscowości – Domaradz i Niebylec. Są to wsie, które powstały jeszcze za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

W Domaradzu znajduje się jedna z najstarszych świątyń drewnianych w Polsce, wzmiankowana w 1510 roku. W kościółku mieści się barokowy ołtarz boczny z 1632 roku, chrzcielnica z początku XVI wieku oraz dzwon gotycki z roku 1524. Do najciekawszych zabytków Niebylca należy dwór drewniano-murowany z początku XV wieku, murowana synagoga z II poł. XIX wieku z dobrze zachowaną polichromią, a także kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1936-1943 na miejscu starszej budowli z 1646 roku.
8 km przed Rzeszowem znajduje się Boguchwała – miejscowość założona w XIV wieku. Uwagę turystów przyciąga w Boguchwale późnobarokowy pałac Lubomirskich oraz XVII-wieczny kościół.
Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. Znajduje się tutaj wiele zabytków godnych uwagi. Do najważniejszych zalicza się:

 • XVI-wieczny Ratusz miejski,
 • kompleks podziemnych piwnic, przez które obecnie wiedzie Podziemna Trasa Turystyczna,
 • kamienice mieszczańskie w rynku, wybudowane w stylu recesyjnym,
 • XVIII-wieczny Stary Cmentarz,
 • zamek wybudowany w latach 1902-1906 w miejscu dawnego zamku Lubomirskich,
 • Letni Pałac Lubomirskich – rezydencja późnobarokowa,
 • Dwór Franciszka Piątkowskiego z 1730 roku,
 • Dwór Chłapowskich i park dworski,
 • Pałac Biskupów Rzeszowskich,
 • Pałac Burgella,
 • Kościoły na Starym Mieście i w Śródmieściu z XV-XIX wieku,
 • Pałac Jędrzejowiczów.

W Rzeszowie znajdują się również liczne muzea – Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Łowiectwa oraz Muzeum Dobranocek, a także galerie i dwa teatry.

18 km na wschód od Rzeszowa znajduje się centralny punkt wycieczki – miasto Łańcut.
Założone w połowie XIV wieku miasto było własnością wielkich rodów: Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. W I poł. XVII wieku Lubomirscy wybudowali w Łańcucie rezydencję, która obecnie należy do jednych z największych i najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół zamkowo-parkowy obejmuje 19 budynków, w tym zamek, stajnie, powozownię, oficynę, oranżerię i storczykarnię. Po 1944 roku w zamku utworzono muzeum z ekspozycją około 80 wnętrz mieszkalnych i gospodarczych oraz z największą w Polsce kolekcją dworskich pojazdów konnych. Na terenie miasta Łańcuta znajduje się również stała wystawa sztuki cerkiewnej i kolekcja judaików eksponowana w barokowej synagodze z 1761 roku oraz jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa, zlokalizowane w klasycystycznym dworku z 1835 roku. Obiektem wartym odwiedzenia jest także zabytkowy kościół farny pw. Świętego Stanisława Biskupa oraz zespół poklasztorny Dominikanów z przełomu XV i XVI wieku.

9 km na południe od Łańcuta mieści się skansen we wsi Markowa, na który składa się m.in. kmieca zagroda markowska, chałupa biedniacka ze stajenką, spichlerzem i wiatrakiem. Wnętrze chałup urządzone jest jak w końcu XIX wieku. 8 km na wschód od Łańcuta znajduje się miejscowość Kosina. W Kosinie obejrzeć można drewniany kościółek konstrukcji zrębowej pw. Świętego Sebastiana, wybudowany w roku 1737.
We wnętrzu kościoła zachowała się oryginalna polichromia iluzjonistyczna z XVIII wieku.

Ciekawa pod względem krajoznawczym jest trasa na północny-zachód od Łańcuta, do wsi Medynia Głogowska. Po drodze mijamy Krzemienicę i znajdujący się w niej XV-wieczny kościół pw. Świętego Jakuba Starszego oraz najstarszy w powiecie łańcuckim cmentarz. W miejscowości Czarna zobaczyć można kilka XIX-wiecznych budynków mieszkalnych oraz XIX-wieczne kapliczki. Znajduje się tu również zabytkowy kościółek pw. Imienia NMP z neogotyckim wyposażeniem. Na północ od Czarnej położone są miejscowości: Medynia Łańcucka, Medynia Głogowska, Pogwizdów i Zalesie. Tworzyły one niegdyś niezwykle prężny ośrodek garncarski, jeden z największych w Polsce. W II poł. XIX wieku było tu czynnych blisko 120 warsztatów ceramicznych. W centrum wsi Medynia Głogowska utworzono skansen garncarski. Powstała tu również Zagroda Garncarska, w której organizowane są warsztaty garncarskie dla odwiedzających.
Zagroda Garncarska jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć ergoterapii – terapii zajęciowej.
Na terenie miejscowości Medynia Głogowska znajduje się wybudowany w latach 1958-1959 kościół pw. Nawiedzenia NMP, przy wystroju którego wykorzystano garncarskie tradycje regionu.