Wycieczka krajoznawcza

Trasa przebiega przez najbardziej atrakcyjne fragmenty Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i interesujące turystycznie miejscowości.

Kombornia – Krościenko Wyżne – Odrzykoń – Czarnorzeki – Kombornia

Długość trasy: 42 km
Czas przejazdu rowerem, średnim tempem: 4,5 godz.

Trasa przebiega przez najbardziej atrakcyjne fragmenty Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i interesujące turystycznie miejscowości. Najtrudniejsze do pokonania są odcinki podjazdowe pod ruiny zamku "Kamieniec" i na Suchą Górę. Niewątpliwie każdy turysta pokonujący tą trasę znajdzie coś dla siebie. Główną atrakcją jest rozległa panorama obejmująca znaczną część dołów Jasielsko-Sanockich i Beskidu Niskiego. Istnieje ponadto możliwość wyjazdu na najwyższe wzniesienie Pogórza Dynowskiego – Suchą Górę, oraz sposobność zwiedzenia ruin zamku odrzykońskiego, rezerwatu "Prządki", zespołu parkowo-dworskiego w Krościenku Wyżnym. Rowerzysta pokonuje około 480 m wzniesień na podjazdach.

Początek trasy w Komborni przy zespole parkowo-dworskim. Stąd wycieczka udaje się do oddalonego o 8 km Krościenka Wyżnego. Trasa prowadzi drogą krajową Barwinek-Rzeszów. Na stromej skarpie znajduje się źródełko św. Jana w Komborni. Tuż nad nim wznosi się murowana kapliczka.

Kolejnym przystankiem na trasie jest kościół neogotycki, a następnie zespół parkowo-dworski oraz park leśny "Dębina" w Krościenku Wyżnym. Naprzeciw kościoła znajduje się Izba Muzealna, w której można obejrzeć stare eksponaty pochodzące głównie z terenu wsi. Są więc dawne narzędzia rolnicze i sprzęt gospodarski, a także narzędzia służące niegdyś do obróbki lnu. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się stare krosno tkackie, naczynia gospodarcze oraz starodawne stroje ludowe.

W skład zespołu parkowo-dworskiego wchodzą ruiny XVIII-wiecznego dworu, zabytkowa, odremontowana oficyna, spichlerz, gorzelnia, kapliczka i kilka pomników przyrody. W parku leśnym "Dębina" znajduje się parking, ławeczki, leśna klasopracownia oraz miejsce na ognisko. Liczne ścieżki stwarzają doskonałe warunki dla spacerów oraz jazdy na rowerze. Z Krościenka Wyżnego wycieczka udaje się do oddalonego o 11 km Odrzykonia. Znajdują się tutaj ruiny XIV-wiecznego zamku "Kamieniec". Obiekt jest zabezpieczony i przystosowany do zwiedzania. W jednej z komnat mieści się muzeum i sklepik z pamiątkami. U podnóża zamku karczma, w której można odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Przed wzgórzem zamkowym znajduje się początek ścieżki przyrodniczej "Przy zamku Kamieniec". Ścieżkę poprowadzono u podnóża ruin zamku. Biegnie ona przez osobliwe pod względem przyrodniczym zbiorowiska leśne.
Długość ścieżki: 1,5 km, czas przejścia: 1,5h.

Z Odrzykonia trasa wiedzie na parking w Czarnorzekach, obok strzelnicy. Stąd poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza "Czarnorzeki-Dział" do punktu widokowego na górze Dział.
Długość ścieżki: 1,5 km, czas przejścia: 1,5h.

Kolejny i zarazem ostatni przystanek na trasie wycieczki to oddalony o 2 km rezerwat przyrody "Prządki". Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, zbudowanych z piaskowca. Nazwa rezerwatu pochodzi od pewnej starodawnej legendy, która głosi, że dziewczęta zostały zamienione w kamień z powodu nieposzanowania święta.
Z Czarnorzek wycieczka udaje się do oddalonej o 9 km Komborni.